Po vyprání je naprosto zásadní zajistit, aby byly lůžkoviny dokonale suché. Nedostatečné vysušení může vést k tvorbě plísní a nepříjemnému zápachu. Nejlépe sušte na čerstvém vzduchu nebo na topném žebříku na střední teplotu.
Jak na jaře správně uložit zimní lůžkoviny?
Aby přikrývky zůstaly svěží

S příchodem jara nastává ideální čas na úklid domácnosti a výměnu zimního ložního prádla za lehčí varianty. Aby Vaše zimní přikrývky, flanelové povlečení, plédy a další teplé textilie zůstaly ve skvělé kondici a nebyly na podzim zatuchlé nebo vlhké, je potřeba je správně uložit. Jak na to?
Alfou a omegou je důkladné vyprání a vysušení
Než zimní lůžkoviny uložíte, je důležité je pečlivě vyprat. Přikrývky i povlečení přirozeně obsahují prach, pot a různé mikroorganismy, které mohou způsobit nepříjemný zápach nebo alergické reakce.
- Přikrývky a polštáře perte podle štítku, obvykle na 60°C. Přikrývky doporučujeme při běžném používání prát po 2-3 letech a pravidelně větrat. Polštáře perte jednou za sezónu (pokud mají snímatelný povlak, ten můžete prát častěji). Přikrývky i polštáře perte se skutečně malým množstvím pracího prášku (uvádí se až 1/3 běžné prací dávky). Chcete se dozvědět něco víc o praní přikrývek a polštářů? Napsali jsme skvělý blog o jejich údržbě!
- Hřejivá zimní povlečení (flanel, mikroplyš a další) doporučujeme prát naruby a na střední otáčky. Nepoužívejte aviváž, která zalepí chloupky a sníží savost materiálu. Pokud si nejste jisti teplotou pracího programu, vždy se podívejte na všitý štítek.




Náš tip:
Pokud máte pocit, že přikrývka či polštář jsou na omak „studené“, tak uvnitř jsou ještě vlhké. Protřepejte je a nechte je ještě schnout. Pokud můžete, rozprostřete je na sušák do mírného průvanu.
Správné skladování lůžkovin
Jakmile jsou přikrývky, polštáře a ložní soupravy čisté a suché, přichází na řadu jejich uložení.

péřový polštář COMTESSA PLUS - tříkomorový
Náš tip:
Ačkoliv nerozdělujeme polštáře podle hřejivosti, tak řada našich zákazníků preferuje na zimu větší a naducanější polštáře. Naopak na léto dávají přednost menším polštářům. Skvělým kompromisem jsou polštáře s regulací množství výplně.



Použijte vhodné obaly
- Prodyšné textilní vaky – skvělá volba, která chrání proti prachu a zároveň umožňuje cirkulaci vzduchu.
- Vakuové pytle – prostorově úsporné řešení, ale vhodné pouze pro syntetické přikrývky, protože přírodní výplňové materiály (zejména peří) potřebují dýchat.
- Velké plastové boxy s víkem – ochrání před prachem, ale je dobré do nich vložit papírový sáček s křídou nebo silikagelem proti vlhkosti.
Umístění
- Suché, tmavé a dobře větrané místo – například skříň, úložný prostor pod postelí nebo horní police v šatní skříni.
- Vyhněte se sklepům a půdám, kde může kolísat teplota a vlhkost. Sklepy jsou navíc často nepříjemně cítit.
- Pokud ukládáte do postelového úložného prostoru, dejte pod lůžkoviny vrstvu papíru nebo bavlněné látky, aby nedošlo k zadržování vlhkosti.
Ochrana proti vlhkosti a škůdcům
Aby zimní lůžkoviny do sebe nenatáhly vlhkost a byly po půl roce stále svěží, přidejte k nim přírodní absorbenty:
- Látkové sáčky s rýží nebo křídou – skvěle pohlcují vlhkost.
- Levandule, cedrové dřevo nebo sušená pomerančová kůra – ochrání před moly a dodají ložnímu prádlu příjemnou vůni. Použít můžete také naše vonné karty Mr&Mrs.
- Sáčky se silikagelem – účinná ochrana proti vlhkosti v plastových boxech. Silikagel čas od času kontrolujte, pokud se jeho objem výrazně zvětší, je čas na jeho výměnu.



Pravidelná kontrola předchází problémům

I během letního období je dobré zimní lůžkoviny jednou za pár měsíců provětrat a zkontrolovat, zda nejsou zatuchlé nebo nenavlhly. Stačí je na pár hodin rozprostřít na vzduch, ideálně do stínu.
Díky těmto jednoduchým krokům budou Vaše zimní přikrývky a hřejivé ložní soupravy na podzim jako nové – svěží, voňavé a připravené na další chladné noci!